Saturday, April 01, 2006
Strast kot volja in volja kot strast
Za izhodišče tokratnega razmisleka si lahko vzamemo preprosto dejstvo, da človek obstaja v prostoru in času. Skratka smo tukaj in zdaj.
Nadalje se lahko kot subjekt, členimo na našo eksistenco in našo esenco. Kar se tiče eksistence je za njeno normalno delovanje v resnici dovolj zelo malo, po drugi strani pa lahko zagotavljanje našega obstaja v določenih razmerah postane neskončno težko početje. Predpostavimo, da sama eksistenca v našem primeru dejansko ni problematična oziroma vsaj trenutno še ni ogrožena. Ostane torej vprašanje esence.
Na tem mestu pa je še pred obravnavanjem slednje, potrebno poudariti, da ti dve entiteti ne gre ločevati in ju je potrebno dojemati v paru. Zgodovinske izkušnje nam namreč kažejo, da je vzroke, za najbolj dramatične spremembe nujno iskati prav v odklonu eksistenčnega polja. Na eni strani lahko govorimo o totalni negativiteti, kar pomeni, da se subjekt sooča s skrajnim manjkom eksistenčnih predpogojev. V tem smislu individum oziroma razred, katerega član je, predstavlja zavest za sebe. Atributi te zavesti se kažejo kot radikalno stremljenje k spremembi. V tem smislu se takšna zavest vzpostavlja kot subjekt v duhu časa, ona je namreč tista, ki stvari potegne naprej. Naboj ki jo neizprosno žene naprej ni nič drugega kot totalno izničenje podreditve pred absolutnim gospodarjem, t.j. smrtjo. Takšna zavest dejansko nima ničesar izgubiti in se lahko(kar spet nakazuje na farso zgodovine) izrazi zgolj v popolni pozitiviteti spremembe. Skratka gre za zavest, ki se razvije iz dna in prodre na vrh obenem pa za sabo potegne celotni tok občega.
Opredelimo še eksistenco, ki kipi od absolutne pozitivitete oziroma je, bolje rečeno, z njo nasičena. V tem primeru gre za zavest, ki bo neizbežno opredeljena s strani drugega. Ta drugi pa bo seveda kdo drug kot absolutni gospodar. S tem v ciklu zgodovine zmeraj znova in znova pride do destrukcije najvišjega. S tem, ko dosežemo zenit ga namreč v resnici že presežemo in začnemo propadati.
Očitno eksistenca dejansko determinira esenco, kar je ob teh dveh skrajnih primerih seveda še bolj razvidno. V kolikšni meri in kakšno vlogo pa lahko igra pri vsem skupaj esenca, je vprašanje, ki se mi ga zdi vredno premotriti.
Izhajajoč iz materialistične analize, je edina možna točka za razmislek, vzpostavljena zgolj takrat, ko je eksistenca izravnana oziroma v ravnotežju. S tem se odpre določen manevrski prostor svobode, ki ga lahko izkoristimo za realizacijo razrešitve problema esence.
Esenco bom v našem primeru obravnaval kot substanco procesualne narave, kateri naj bi bilo imanentno zrenje k najvišjemu oziroma absolutu. V resnici pa je problematičen prav ta zor, ali bolje rečeno njegova skrajna nezadostnost in neučinkovitost.
Schopenhauer svet opredeljuje kot voljo in predstavo.
Bolj kot morebitne fenomenološke konotacije, ki jih v sebi nosi predstava, se mi zdi zanimiv koncept volje. Volja, ki je lahko dosežena in realizirana zgolj s strastjo. Seveda velja takoj pripomniti da spet operiramo z dvema neločljivima terminoma.
Golo dejanje, ki ga izvrši posameznik in je rezultat teh dveh elementov je po sami naravi stvari veličastno. Nič veličastnega v zgodovini ni bilo doseženega brez tega. Zavest, ki postane suženj svoje strasti, tega olja v motorju volje, je sposobna resničnega preseganja samega sebe.
S tem se poraja vprašanje izvora volje in strasti, precej zdravorazumsko se zdi, da volja spada med tiste komponente osebnosti, ki nam jih, oziroma si jih privzgojimo. Volja se na ta način kaže kot nekaj zunanjega, nekaj izven nas, kar svoj končni cilj najde šele v nas samih. Voljo bi lahko nadalje opredeljevali kot vsoto kvalitativno različnih entitet, t.j. kulture, ideološkega aparata, družbene nadstavbe itd. Gre torej za nekaj, kar se tekom našega življenja naučimo, ponotranjimo in potem To živi v nas samih. Vendar volja ni nekaj, kar bi prejeli in potem lahko na to pozabili, gre za neznosno nalogo perpetuacije. V službi katere se izkaže dejanska moč individuma.
Gre za precej paradoksalno situacijo, za ohranjanje volje je očitno potrebna... volja.
Na drugi strani se zdi strast precej bolj problematična. V osnovi bi lahko izhajali iz tega da je to tisto, kar je že od nekdaj je v nas.
S tem stvar nikakor ni olajšana, v resnici je še precej bolj kompleksna. Gre namreč za vprašanje kako spoznati tisto, kar imam v sebi in posledično to realizirati. Temu vsekakor velja nameniti zadostno količino pozornosti. Pri tej hoji v samega vase nam lahko služi izrek nad delfskim svetiščem; ki ne bo zgubil na svoji veljavi dokler bo živ vsaj še en človek; in sicer:"Spoznaj samega sebe". Pri tem početju nam vsekakor koristi volja, a vendar, volja brez strasti je prazna, strast brez volje pa je slepa.
Malce lažje vse skupaj postane, ko smo se že spoznali do te mere da se v nas vzpostavi relacija do tistega ognja katerega suženj postanemo. Pri strasti se kaže kot ključni moment samo odkritje, za razliko od volje za katero je značilna perpetuacija.
V delovanju se volja kaže kot gola forma, strast pa kot čista substanca. Na poti k absolutu se prepletata v dialektičnem odnosu.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
7 comments:
zdj bi mogu vse to zbrisat, pa napisat PRU APRIL MOFOS!!!
aha, se pravi, tukej bi lahko gledalli na stvar tko, da je absolutno negativno. Ker pozitiviteta sama, bi bla dejansko omejena, t.j. negativna. Torej bi se mogu najprej soočt z negativiteto, da bi se očistu vsega in iz dna prodru na vrh, oziroma bi se nasiču s pozitiviteto, ki bi pa spet v svojem smislu postala negativiteta. Ampak dva minusa data plus al kako že, ki bi pa bil v tem smislu absolutno spet minus..
torej v grobem, je eksistenca strast, esenca pa volja, sam da ni vse tako enostavno, ker je pravzaprav obratno. Eksistenca naj bi bla to kar smo, esenca pa to, kar hočmo bit, oziroma cilj nas samih. skratka(:), za doseganje ciljev je potrebna strast, ampak skupaj z voljo. z voljo ohranjamo strast, s strastjo, pa ne moremo ohranjati volje, ker je strast brez volje zgolj želja, po volji za ohranjanje te strasti. Mogoče bi celo lahko reku, da je strast brez volje prazna, ker se nima kam usmert, volja brez strasti pa slepa, ker se kr nekam zaletava in ne ve kaj bi sama s sabo. Ker strast sama po sebi ma svoj cilj, volja pa pač ne. Obe skupaj sta usmerjeni k absolutu, ki bi lahko bil, recimo v bolj abstraktnem smislu, na primer neko stičišče vseh kozmičnih energij v nas samih; ta absolut pa se potem sam po sebi spet spremeni v minus, ker, kot praviš absolut dosežemo preden ga dosežemo, ko ga dosežemo ga pa že presežemo in smo spet tam, kjer ni muh.. emm.. kjer smo bili. V bistvu, vse je nič, nič je pa tut nič. Al pa mal bl zartikuliran, vse je nič, nič pa ne obstaja, ker mormo dosežt vse da pridemo do nič, če ne dosežemo pa nič, pa to itak nič ni.
hahaha, ja leepa:D sam sj to je itak pomoje zajebancija, pru april rememberž:P
pizda anej ti si na horsu majke mi
itak da je na horsu poglej slikco D
kul pristop to da si opremu poste s slikcami. ILIKE
Fora je sam u tem, da ko z voljo in strastjo dosežeš neki cilj/stanje, ti to spet postane nić posebnega/dolgćas/monotono in s tem temu primerno STREMIŠ/CILJAŠ VIŠJE! Daješ več od sebe. Neke vrste perpetuacija samoaktualizacije in samorealizacije.
Ugotovit morš kaj te veseli in drži pokonci pa kaj ti daje moči.
Ugotovite kaj so vaše prednosti/spretnosti al celo vrline. Kt da bi igral frp na pcju al neki.
Post a Comment